Shakira

9. února 2007 v 15:04 | basap |  Shakira
Půvabné dívky jménem Shakira si nelze nevšimnout - objevila se na Grammy Awards, na MTV Video Awards, každý ji určitě zná z reklamních spotů Pepsi. Každopádně je tahle blonďatá Kolumbijka zázračné dítě! Hovoří třemi jazyky a svou první píseň napsala v osmi letech. Je perfekcionistkou, která ve studiu tráví dlouhé a dlouhé hodiny. Musí být u vzniku každé písně, i když její největší vášní je jiskření její elektrické kytary; nepůsobí na svých čtyřiadvacet let. Ostatně její krajan, slavný nositel Nobelovy ceny za literaturu Gabriel Garcia Marquez, o ní napsal: "Její hudba má zcela osobní pečeť - s nikým si ji nespletete, nikdo nedokáže zpívat nebo tančit jako ona. Navíc s tak smyslnou nevinností, která působí, jako by byla vynálezem samotné Shakiry."

Bleskový vzestup této hvězdy na hudební nebe se stal předmětem latinskoamerických legend. Ve třinácti letech získala první nahrávací smlouvu se Sony Music Colombia a vydala debutové album Magia (Magic). Po absolvování základní školy se Shakira rozhodla zasvětit svůj život muzice - natočila Peligro (Danger) a Pies Descalzos (Barefeet), které ji v následujících letech pomohly k obrovskému úspěchu v Latinské Americe, Brazílii (kde prodeje překročily milionovou hranici) a ve Španělsku. Teprve její další album s názvem Dónde Están Los Ladrones?, které produkovala ve spolupráci s Emiliem Estefanem, z ní učinilo největší hvězdu latinskoamerického poprocku. Co však víc, stalo se multiplatinovým v USA, v Argentině, Kolumbii, Chile, Střední Americe a Mexiku, a platinové ve Španělsku. Pak došlo na Grammy Awards a dvě latinskoamerické Grammy Awards, následovala klíčová televizní vystoupení… Zrodila se další velká hvězda! Shakira je ztělesněním rozporů. "Narodila jsem se a vyrostla v Kolumbii, ale poslouchala jsem kapely jako Led Zeppelin, The Cure, Police, Beatles a Nirvanu," vzpomíná Shakira. "Byla jsem zamilovaná do rockové hudby, ale zároveň jsem díky svému otci, který je libanonského původu, poslouchala arabskou hudbu. Dneska jsem určitou fúzí všech těchto stylů, které dokážu v jednu chvíli sladit do jedné skladby."

A právě o tom jsou skladby na jejím novém albu LAUNDRY SERVICE, první desce s písničkami v anglickém jazyce - nepochybně to bude průlom ve světě popu. Prolíná se zde celá řada stylů a žánrů, od vlivu tanga v Objection (Tango) k vůni Středního Východu v Eyes Like Yours, od lyriky Underneath Your Clothes až k bohaté melodice The One či poprockové Whenever Whenever. Je jasné, že ať již Shakira zpívá v jakémkoliv jazyce, vždy patří mezi nejlepší zpěváky a skladatele.

"Myslím, že teď oslavuji život víc než kdykoliv dřív," říká Shakira. "Kdysi jsem měla velice přesnou vizi lásky, zatímco nyní se cítím velmi nechráněná, což je skvělý pocit. Cítím, jako bych se na věci z mé minulosti dívala čerstvě umytá. To je také důvod, proč jsem své album nazvala LAUNDRY SERVICE."

Jednou z nejpozoruhodnějších věcí na LAUNDRY SERVICE je způsob, jakým byla Shakira schopná přenést své latinskoamerické cítění do nového jazyka. Myšlenka začít psát písně v angličtině vzešla z velkého přátelství Shakiry s Emiliem a Glorií Estefanovými. Gloria tehdy přeložila skladbu Ojos Así z alba Dónde Están Los Ladrones? (Where are the Thieves?). "Gloria byla jednou z těch, kteří skutečně věřili, že bych byla schopná udělat desku v angličtině," dodává k tomu Shakira.

Psát písně v angličtině bylo pro Shakiru výzvou. "První písní v angličtině, kterou jsem napsala pro tuhle desku, byla Objection," vzpomíná Shakira. "Modlila jsem se a žádala Boha, aby mi seslal dobrou píseň. A vzpomínám si, jak jsem tu skladbu o několik hodin později začala psát - složila jsem muziku a napsala text zároveň. Měla jsem pocit, že v tom bylo něco skutečně magického."
Po dokončení písně Objection již Shakira věděla, že dokáže napsat i dalších deset písní. Takže vzala své malé přesnosné studio a odjela na uraguayský venkov, kde čerpala energii z okolní přírody. Výsledkem byla úroda nových písní - více introspektivních a vášnivějších než kterákoliv skladba z její minulosti. "Den po dni jsem se musela učit, jak vyjadřovat své příběhy, pocity a myšlenky v angličtině. Takže jsem si koupila několik slovníků rýmů, četla poezii a autory jako Leonarda Cohena a Walta Whitmana," poznamenává k tomu.

"Dokážu vyjádřit své milostné pocity ve španělštině, ale stále jsem přemýšlela o tom, jak je vyjádřit v angličtině. Nakonec jsem to však dokázala a sdělování pocitů v angličtině se pro mě stalo přirozeným procesem. Když se dnes někdo zaměří na témata mých písní, pak zjistí, že většina z nich vypráví o mých vlastních zkušenostech a pocitech, popisují, čím jsem si prošla ve svém životě," říká Shakira. "Je nemožné nepsat o lásce… Vždyť je to tak nádherné tajemství života, které mě nutí klást si každý den nové a nové otázky."

Shakira je dnes jednou z nejpoetičtějších písničkářek své generace, označovaná za nejlepší ženskou textařkou v Latinské Americe. "Snažím se reprezentovat pouze sebe sama, ale je spousta žen, které se se mnou identifikují," říká Shakira. "Rozhodně nejsem žena, která každý den přepírá svému manželovi špinavé prádlo… Jen doufám, že to nezní jako prohlášení nějaké feministky - já se jen snažím být ve svém psaní co nejupřímnější."

Dalším významným aspektem alba LAUNDRY SERVICE je reflexe Shakiriny hluboké lásky k rockové hudbě. "Cítila jsem, že potřebuji natočit opravdu organicku desku se skutečnými muzikanty hrajícími ve studiu živou hudbu. Pracovat prostě tak, jak se dělaly desky před třiceti lety," rekapituluje Shakira. "Proto jsme použili zvukaře jménem Terry Manning, který spolupracoval s AC/DC, Led Zeppelin a Lennym Kravitzem; je ze staré dobré rockové školy. Byla jsem rozhodnuta nestát se závislá na přehnaně mnoha elektronických zvucích, což on výtečně chápal."

Na albu LAUNDRY SERVICE proto nalezneme velkou poklonu staromódním rockovým riffům, soulovému i bluesovému zpívání ve stylu Bonnie Raitt, dokonce i truchlivě naříkající kytary Aerosmith. Ale Shakira i přesto dokáže zůstat sama sebou, takže její hudební styl skáče od andské panovy flétny a brazilských bicích ve Whenever Whenever, zatímco třeba Eyes Like Yours se nese v rytmu břišních tanců. Dokonce na své novince nezapomíná ani na latinskoamerické publikum, které očekává nové písně v jejím rodném jazyce - proto jsou zde čtyři skladby ve španělštině. "Svět se stal tak malým, muzika tak etnickou a naše hudební chutě jsou dnes tak široké, že bylo možné předpokládat současné křížení různých kultur… Ale já stejně vím, že rock'n'roll nikdy nezemře!"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 babča Vlaďka babča Vlaďka | 12. února 2007 v 12:11 | Reagovat

No, díky za ty tvé životopisy na blogu, aspoň se něco nového dozvím. Já ty tvé zpěvačky vůbec neznám, ale to je tím věkem...

tedy mým :-)

2 *Erna* *Erna* | 17. února 2007 v 19:25 | Reagovat

Mě se líbí písničky Shakiry!A tady jsem se o Shakiře dozvěděla víc!SUPER STRÁNKY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

3 basap basap | 17. února 2007 v 19:31 | Reagovat

Díky moc!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama